Czym jest kod EAN i co oznacza?

EAN – European Article Number czyli Europejski Kod Towarowy.

Czym jest kod EAN?

EAN jest to kod, który określa produkt. Lepiej znamy go pod nazwą kod kreskowy. To unikalne oznaczenie każdego produktu poprzez numer identyfikacyjny. Zazwyczaj pierwsze trzy cyfry kodu EAN to oznaczenie kraju, w którym został wydany produkt. Polska posiada numer 590.

Czy 3 pierwsze cyfry EAN oznaczają kraj produkcji?

Nie. Nie jest to potwierdzeniem, że dany produkt został wyprodukowany w kraju zgodnym z pierwszymi trzema cyframi ani, że producent posiada tam siedzibę. Sugeruje raczej kraj pochodzenia dystrybucji lub adres siedziby dystrybutora, a nie produkcji.

Prowadzisz sklep internetowych i chcesz usprawnić wysyłkę zamówień do swoich klientów? Kliknij tutaj, aby otrzymać darmową wycenę usług naszej firmy.

Jak zbudowany jest kod EAN?

Składa się on z modułów o stałej szerokości z biało – czarnych kresek. Kreski to oznaczenia poszczególnych cyfr. W najpopularniejszym kodzie EAN – 13 znajdują się dwa moduły ( dłuższe kreski ) oznaczające początek i koniec kodu. Na środku znajdziemy również znak rozdzielający ( dłuższe kreski ), które dzielą kod EAN na dwie części po 6 cyfr. Z przodu przed rozpoczęciem kodu kreskowego znajduje się jedna cyfra, która jest nazywana liczbą systemową. U dołu kodu kreskowego EAN znajduję się kod GTIN. To nic innego jak sekwencja cyfr, które są określone za pomocą kresek.

Inne nazwy kodu EAN

Kod EAN posiada inne nazwy w zależności od kraju. W Japonii jest to JEN, a w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie określa się go jako UPC.

Do czego używamy kodów kreskowych (w tym EAN) w Alpha Pack?

Różnego rodzaju kody kreskowe, w tym EAN, są przez nas wykorzystywane do oznaczania produktów oraz miejsc magazynowych, w których są przechowywane. Nasz nowoczesny system oparty na kodach kreskowych pozwala na przyspieszenie kompletowania i przygotowania produktów do wysyłki nawet do 4x w stosunku do innych firm fulfillment.

Kliknij tutaj, aby otrzymać darmową wycenę usług naszej firmy.

 

Alpha Pack Fulfillment — Sending You a smile

Udostępnij wpis:

Sprawdź nasze inne wpisy